برنامه ریزی برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی و MBA (قسمت اول)   94/04/02

 

برنامه ریزی برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی و MBA

بعد از انتخاب گرایش کنکور کارشناسی ارشد، می توان برنامه ریزی درست و صحیح را یکی از مهمترین عوامل موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی و MBA دانست که داشتن اطلاعات درست، استفاده از یک مشاور خبره و بهره بردن از تجربیات افراد موفق و ناموفق در کنکور را می توان از ارکان آن دانست. البته برنامه ریزی هر فرد باید بر اساس توانایی ها و ویژگیهای شخصی خود او باشد، ولی شاید بتوان یک اصول کلی برای همه افراد به صورت مشترک بیان نمود که در ادامه به برخی  از نکات آن پرداخته می شود:

§         زمان بندی کلی برای خواندن درسها را می توان به سه دوره اصلی تقسیم کرد. دوره اول بازه زمانی است که دانشجویان مطالعه برای کنکور کارشناسی ارشد را شروع می کنند و انتهای آن تقریباً اواخر مهر است. دوره دوم تقریبا از اول آبان شروع و در اواسط دی به پایان می رسد. دوره سوم هم از اواسط دی شروع و تا کنکور سراسری که اواسط بهمن است ادامه می یابد.

§         بسیاری از دانشجویان و رقبای اصلی از اواسط تیر که پایان فصل امتحانات و شروع کلاس های آمادگی کنکوراست شروع به مطالعه برای کنکور ارشد مدیریت اجرایی و MBA می کنند که دوره اول برای آنها یک دوره تقریبا 4 ماهه است که این دوره 4 ماهه از مهمترین مقاطع کنکور است که به زمان کاشت معروف است. هر چه دانشجویان در این مقطع بیشتر، بهتر و با برنامه منظم زحمت بکشند، دوره های بعدی را راحتتر می توانند ادامه دهند. پایان این دوره از این بابت بسیار مهم است که از اواسط آبان دانشجویان معمولاً سعی می کنند تا برنامه خود را مطابق با کنکور های آزمایشی پیش ببرند. در دوره اول معمولا به دانشجویان توصیه می شود که همه درسها را با هم شروع نکنند. زیرا این کار سبب می شود که به دلیل حجم زیاد دروس، در انتهای دوره یعنی در اواسط آبان، با تعداد زیادی درس نیمه کاره دوره اول را به پایان برسانند که احتمالاً این اتفاق مشکلاتی در زمان کنکورهای آزمایشی برای آنها ایجاد خواهد کرد. در واقع در این شرایط معمولا در کنکورهای آزمایشی چهارم به  بعد (از یک چهارمِ سوم به بعد) آنها با حجم زیادی از مطالبی مواجه می شوند که در دوره اول هیچ مطالعه ای از آنها نداشته اند. به داوطلبین گرایش مدیریت اجرایی توصیه می شود که علاوه بر زبان (که آن را روزانه و به صورت مستمر مطالعه می کنند) دروس نظریه های عمومی مدیریت و GMAT، (و در صورت امکان دانش مسائل روز) را در دوره اول مطالعه کنند و سعی کنند حتماً آنها را در انتهای دوره به اتمام برسانند. در این دوره اگر تمام تستهای کتابهای معرفی شده زده نشوند، ایرادی ندارد ولی باید سعی شود که درسها مفهومی و عمیق خوانده شوند و در پایان دوره حتماً یک دور کامل شوند. پیشنهاد می شود که در این دوره حداقل نیمی از تستهای منابع معرفی شده دوره اول برای درس GMAT زده شوند. ولی برای درس نظریه های عمومی مدیریت که در این دروه مطالعه می شود، اگر کمتر از نیمی از تستهای منابع معرفی شده هم زده شوند و بیشتر وقت صرف حفظ مطالب شود، مشکل خاصی ایجاد نمی شود و باقی تستها را می توان در دوران آزمونها زد. همچنین باقی درسها را می توان همزمان با آزمونهای آزمایشی مطالعه نمود که چون تعداد زیادی از درسها در دوره اول مطالعه شده اند، پیش بردن درسهای باقیمانده با آزمونها کار چندان سختی نخواهد بود. برای داوطلبین گرایش MBA نیز توصیه می شود که علاوه بر زبان (که آن را روزانه و به صورت مستمر مطالعه می کنند) دروس ریاضی عمومی  ۱ و ۲ و GMAT، را در تابستان مطالعه کنند و نیمی از تستهای منابع معرفی شده برای این دروس در دوره اول را بزنند و باقی تستهای این منابع به علاوه باقی درسها را در دوره دوم و همزمان با آزمونها مطالعه کنند. در این دوره پیشنهاد می شود که داوطلبین در یک روز تنها به مطالعه یک درس نپردازند و سعی کنند در هر روز ۲ یا ۳ درس را مطالعه کنند. دوره اول به دو بازه زمانی 15 تیر تا آخر شهریور و اول مهر تا اواخر مهر تقسیم می شود.

§         برنامه ریزی برای دوره دوم معمولاً کار پیچیده ای نیست، زیرا برنامه آزمونهای آزمایشی که توسط مشاورین و مدرسین با تجربه در این رشته طراحی گردیده است، مسیر مطالعه را برای داوطلبین طوری مشخص می کند که هم دروسی که در دوره اول مطالعه شدند (که معمولا دروس سختتری از سایر دروس هستند) چندین بار دوره شوند و هم سایر دروسی که در دوره اول خوانده نشدند، در دوره دوم مطالعه و مرور شوند. در این دوره نیز پیشنهاد می شود که داوطلبین در یک روز تنها به مطالعه یک درس نپردازند و سعی کنند در هر روز ۲ یا ۳ درس را مطالعه کنند.

§         دوره سوم که تقریبا از اواسط دی ماه تا کنکور ادامه می یابد، همزمان با آزمونهای جامع و مرحله برداشت است. در این مرحله باید سعی شود که تمامی دروس مطالعه شده در دوره های قبل و نکات مربوط به آنها با برنامه و سرعت بالایی دوره شوند و تعداد زیادی تست جامع (و نه طبقه بندی شده) زده شود. هر چه در این دوره نکات به طرز بهتر و بیشتری تکرار شوند و تستهای جامع بیشتری زده شود، داوطلب می تواند انتظار نتیجه بهتری داشته باشد. در این دوره، معمولاً داوطلبین حجم مطالعه خود را نسبت به دوره های قبل بیشتر می کنند و بهتر است در یک روز از بیشتر دروس تست جامع بزنند.

در پایان این قسمت نیز چند نکته ساده و کلیدی در مورد برنامه ریزی دوران کنکور بیان می شوند:

§         داوطلبان عزیز بهتر است سعی کنند تا درس زبان را روزانه و بصورت مستمر (مثلاً روزی ۱ ساعت) از روی منابع معرفی شده مطالعه کنند. درس زبان عمومی بهتر است هر چه سریعتر و از دوره اول شروع شود.

§         میزان مطالعه روزانه و هفتگی مورد نیاز برای هر نفر متفاوت است و نمی توان یک عدد مشترک برای همه افراد پیشنهاد داد. مساله مهم این است که کلیات برنامه بیان شده در ۳ دوره اجرا شوند که افراد مختلف با توجه به تواناییهای خود، به زمانهای متفاوتی برای اجرای آن نیاز دارند.

§         در دوره اول تستها را زماندار نزنید و قصد امتحان گرفتن از خود نداشته باشید. در این دوره هدف را فقط یادگیری قرار دهید.

§         در هر هفته از هر دوره باید سعی شود که مقداری از تمامی دروس برنامه ریزی شده برای آن دوره مطالعه شوند.

§          بسیاری از داوطلبان در حین دوره اول سعی می کنند تا به طور مستمر مطالب مطالعه شده در روزهای قبل را مرور کنند. اگر چنین برنامه ای را اجرا می کنید فراموش نکنید که حجم مرور مطالب در این دوره نباید چنان شود که سرعت مطالعه شما طوری کم شود که درسها در پایان دوره تمام نشوند. همچنین تستهای زده شده را به چند قسمت تقسیم کنید. تستهای ساده، تستهای سخت و تستهای نکته دار. در هنگام مرور فصلهای قبل در دوره اول، مرور تستهای نکته دار بسیار مهمتر از مرور تستهای سخت است.

§         برای تست زدن حتـــــماً از پاسخنامه های تیک تاک انشارات گاج استفاده نمایید یا در پاسخنامه هایی که از قبل تهیه کردید، استفاده نمایید تا در آینده وضعیت هر تستی که در گذشته زدید،(اینکه چه تستهایی زده شده اند یا اینکه به کدام تست ها پاسخ صحیح/غلط/نزده داده اید.) مشخص باشد.

§          داوطلبینی که یک بار در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کرده اند و برای دومین بار می خواهند این کار را انجام دهند نیز باید سعی کنند که زمان تابستان را از دست ندهند و مانند داوطلبین سال اول درسهای پیشنهاد شده برای دوره اول را تا قبل از اواخر مهر مطالعه کنند.

§          در تمام ۳ دوره بیان شده سعی کنید از کمک مشاورین  و افراد با تجربه در کنکور کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی و MBA استفاده کنید.

 

*قسمت بعدی برنامه 15 شهریور روی سایت قرار می گیرد.

موفق باشید.

 

 

یاشار دادرس : مشاوره
واقعا مطالب خوب بودن.
  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
  کد امنیتی :
 
© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به ایمان جمشیدی می باشد.