بررسی تخصصی درس زبان کنکور MBA بر اساس پاسخنامه های داوطلبان   94/04/02

 

بررسی و تحلیل زبان MBA - کنکور کارشناسی ارشد سال 94  

گرامر (Grammar)  - تعداد تستهای صحیح : 17.53 تستهای نزده : 6.05 و تستهای غلط : 11.42

همانگونه که در نمودار مشخصه بیشترین تعداد تست های زده شده صحیح در میان 500 رتبه برتر MBA به قسمت گرامر اختصاص دارد ، با فراوانی 17.53 تست ( تقریبا 18 تست از 35 تست) . اگرچه تعداد تستهای غلط نیز در این قسمت از سایر قسمتها بیشتر است اما در نهایت درصد قسمت گرامر بیشترین شانس برای آوردن نمره را برای شما به ارمغان می آورد.تست های نزده یا سفید نیز در این قسمت حدود 6 تست می باشد که نشاندهنده اینست که معمولا مطالب گرامری از نگاه داوطلبان مغفول نمی ماند. بنابراین با قاطعیت می توان گفت که این بخش ساختار یافته ترین قسمت در زبان انگلیسی می باشد و با اطمینان و تضمین بیشتری می توان بر روی آن سرمایه گذاری نمود و اولین قسمتی است که داوطلبین گرایش MBA باید نسبت به آن وقت و تمرکز داشته باشند.

لغت (Vocabulary) - تعداد تستهای صحیح : 8.51 تستهای نزده : 11.0 و تستهای غلط : 5.49

در قسمت لغت از مجموع 25 تست به طور میانگین به 8 تست پاسخ صحیح داده شده است و حدود 5 تست نیز در قسمت پاسخ های غلط قرار می گیرد. با وجود حجم بالای لغت ها و با توجه به سنت شکنی (در سالهای قبل قسمت لغت MBA به این صورت بود که در هر جمله یه کلمه به صورت underlined بود و شما بدون خواندن جمله در صورت دانستن مترادف در گزینه ها به دنبال گزینه صحیح می گشتین. اما دفترچه سال قبل لغت ها را همچون دفترچه مدیریت اجرایی طرح نمود و شما مجبور بودین کل جمله رو بخونین تا جای خالی جمله رو تکمیل کنین.) که در طراحی سؤالات قسمت لغت در دفترچه سال 94 انجام شد، لزوم یادگیری عمقی لغت ها و توجه به سایر قسمت های جمله ای که به عنوان مثال برای لغت زده می شود بسیار پررنگ جلوه می نماید. به عنوان مثال به تست زیر توجه نمایید:

After months of declining sales, the vice president of sales was ............ to regional manager.

1) condemned          2)demoted         3) attuned      4)attributed

در این تست با توجه به کاهش فروش (Declining sales)  علی الاصول شخص مسئول فروش (که همون vice president باشه)  باید شاهد کاهش پست سازمانی باشد نه افزایش پست، چراکه کاهش فروش رخداد مطلوبی نیست و در نتیجه بر اساس موازی انگاری که در معنای جمله و عدم وجود هرگونه لغت  منفی ساز نظیر although و ... که معنای دو گزاره جمله رو معکوس می کند،  نتیجتا باید به دنبال لغتی باشیم که چنین رویه ای را برای ما هموار کند. اگر معنای لغت promote به معنای ارتقا بدانیم (که در بسیاری از منابع این لغت ارائه شده) و با پیشوند de که یکی ازپیشوندهایی است که معنای متضاد می سازد هم آشنا باشیم، به راحتی و بدون چالش گزینه 2 را انتخاب می کنیم. حال به جای اینکه به دنبال منبعی باشیم که لغت demote را در برداشته باشد می توان با کمی تمرکز بر روی پیشوند و توجه بر روی معنای جمله، گزینه صحیح را حدس زد و به این ترتیب بر روی زمانی که برای لغت زبان قرار است گذاشته شود صرفه جویی نمود. البته توجه داشتین که در اینجا باید معنی promote  رو می دونستیم تا بتونیم جواب رو حدس بزنیم. بنابراین در قسمت لغت باید یه حداقل هایی  از منابع لغت رو بدونیم. توجه داشته باشید اگر به معنای کل جمله برای پاسخ دادن به تست های لغت توجه داشته باشید ، با این مهارت می توانید مهارت درک مطلب رو هم تقویت نمایید و به صورت خلاصه با یک تیر دو نشان را زده اید.

تعداد 5.49 تست غلط به عنوان میانگین تست های غلط قسمت لغت تعداد تستهای صحیح این قسمت را به حدود 6 تست کاهش می دهد.

همچنین تعداد بالای تست های نزده (11 تست) در قسمت لغت در حکم تأییدی بر این ادعاست که اگر قرار باشد قسمت لغت به چالش کشیده شود، طراح سؤال دستش باز است. البته فراموش نکنید که سطح سؤالات زبان mba در کنکور ارشد 94 سخت بوده است. اما داوطلب برای هر کدام از قسمتها باید به دنبال شیوه یادگیری پایداری باشد تا بتواند تضمینی برای پاسخگویی او در کنکور را ارائه کند. بنابراین شیوه های یادگیری لغت در جمله و همچنین دانستن پیشوندها و پسوندها را باید در کنار یافتن و حفظ لغت های ضروری قرار داد تا بتوان بهترین نتیجه ممکن را از این بخش کسب کرد.

کلوز (Cloze test) - تعداد تستهای صحیح : 4.51 تستهای نزده : 7.9 و تستهای غلط : 2.59

باید توجه داشت که پاسخ دادن به سؤالات این قسمت که از دشوارترین قسمتهای کنکور MBA به شمار می رود متکی بر داشتن حافظه مناسب از لغات تخصصی و دشوار و قدرت تحلیل نکات گرامری بسیار ریز می باشد. متن کلوز کنکور ارشد MBA در ارتباط با Branding و بازاریابی بود که از مباحث پرطرفدار دنیای کسب و کار است اما سطح لغت ها نیز دشوار ارزیابی می شود چراکه تعداد میانگین 3.59 تست صحیح و 2.59 تست غلط حکم تأییدی بر این ادعاست و مطابق سالهای گذشته cloze test کمترین میزان پاسخگویی را در میان 500 رتبه برتر داشته است. میانگین تعداد تست صحیح این قسمت 3.6 تست صحیح از کل 15 تست است.( معادل 24 درصد از قسمت cloze test) پاسخ دادن به تستهای این قسمت گاه پیش می آید که تا چند جمله قبل و بعد از آن در متن cloze را باید در نظر داشت و فوق العاده تمرکز و دانش می طلبد.

 درک مطلب (Reading Comprehension) - تعداد تستهای صحیح : 7.51 تستهای نزده : 13.96 و تستهای غلط : 3.93

در قسمت درک مطلب همانند قسمت لغت که از 25 تست تشکیل شده و تعداد صحیح مشابه همان قسمت (لغت) می باشد اما با تعداد تست غلط کمتر ( 3.93 تست از 25 تست) و خب این نشون میده که با صرف وقت و مطالعه هدفمند بر روی درک مطلب نتیجه رضایت بخش تر و البته با اطمینان بیشتری می توان کسب کرد. بنابراین در این قسمت هم از مجموع 25 تست حدود 6.2 تست صحیح زده شده است. البته تعداد تستهای نزده 13.96 از کل 25 تست که بیش از 50 درصد این قسمت رو  تشکیل میده خبر از سخت بودن و تخصصی بودن متون این قسمت داره. برای پاسخگویی به تستهای درک مطلب به طور کلی باید سطح حداقلی از لغات رو دانست و در کنار اون با تکنیک هایی که برای پاسخ دادن به تستهای درک مطلب وجود داره اونها رو پاسخ داد. این رویه ای است که حتی در آزمونهایی نظیر TOEFL هم اجرا می شود و نتیجه بخش است . حالا سطح سؤالات آزمون هم معمولا به صورتی است که لغات ناشناخته برای داوطلب وجود داشته باشد. اگرچه سختی کنکور94 در قسمت درک مطلب هم نفوذ کرده ولی چنین نتیجه ای رو میشه به حساب تکرار یک اشتباه ساده در پاسخ دادن به سؤالای درک مطلب و البته کم بودن سطح اطلاعات ضروری برای پاسخگویی گذاشت.اما وزن عامل اول یعنی پاسخ به تستهای درک مطلب بر اساس تکنیک های ارائه شده کلی ( که در بسته های سایت نیز ارائه شده است) را نباید کم درنظر گرفت.

نتیجه گیری :

1-    در بین 100 تست زبان هیچ کسی از شما نمی پرسه کدوم قسمت رو زدین هر تست از هر قسمت نمره یکسانی داره پس سعی کنید رو قسمت هایی وقت بذارین که در نمره آوردن تضمین بیشتری رو بهتون خواهند داد . ترتیب اولیت بندی که ما برای مطالعه زبان توصیه می کنیم به این صورته : گرامر - درک مطلب - لغت - کلوز

2-    برای اثربخش بودن فرایند مطالعه، هر کدوم از قسمتهای زبان یه شیوه خاص مطالعه رو می طلبد. مثلا تو قسمت لغت حتما باید هم از شیوه لایتنر برای به ثبت لغات ضروری در حافظه بلندمدت استفاده کنین ( البته برای منابعی که به ترتیب اولویت در مطالعه لغت توصیه می شوند.) و هم اینکه باید تکنیک های حدس زدن معنی با توجه به جمله، کلمات منفی کننده، پیشوندها و پسوندها رو فرابگیرین. خب طبیعیه که برنامه مطالعه و حفظ روزانه لغت ها وقت زیادی از شما نمی گیره ؛ نبایدم بگیره؛  چون کسل کننده می شه و اثربخش هم نخواهد بود تازه فرصت هرکسی هم فرق می کنه  ولی تکنیک های تحلیل معنی رو باید با یه برنامه مدون و با صرف وقت بیشتری  ، تو مثالهای متعددی که براتون ارائه میشه یاد بگیرین.

3-    اگر قرار باشد نتیجه خوبی از زبان گرفته بشه، یادگیری زبان واسه کنکور باید به صورت پلکانی باشه و ضمنا تنظیم وقت مطالعه هر کدوم از قسمتهای زبان بر اساس میزان وقت فرد، علاقه ای که به زبان دارد و سطح دانش زبانی اش تعیین میشه ولی به طور کلی در دوره اولیه که به دوره کاشت معروفه و در طول تابستان هم ادامه داره بیشتر باید فراگیری یه دانش کلی تو قسمتهای گرامر و درک مطلب و لغت رو درنظر داشته باشین (پله اول) و از پاییز به بعد با درنظر گرفتن وقت بیشتر نسبت به مطالعه تحلیلی گرامر (پله دوم ) و هماهنگ بودن با برنامه آزمون های دوره ای (پله سوم) ، قسمت لغت و درک مطلب رو تقویت کنید.

4-    تو هرکدوم از قسمتها تعداد نزده یعنی اینکه شما با صرف وقت بسیار زیاد می تونین از رقباتون جلو بزنین ولی اگه یه سبک سنگین کنین متوجه می شین که به ازای وقت برابر، کدوم قسمت بیشترین ارزش افزوده رو براتون داره که باز برمی گیرده به اولویت بندی قسمتها که بالا بهش اشاره شد ولی از هر قسمتی که تعداد غلط بیشتری داره باید بیشتر بترسین و محتاط تر عمل کنید چراکه خیلی راحت نه تنها نمره همون تست رو نمی گیرین بلکه به ازای هر تست غلط، 33 درصد نمره یه تست صحیح سوخت می شود و این رو فقط وقتی متوجه می شین که نتایج اولیه و کارنامه ها می آید. بنابراین اول باید روی قسمتهایی که بیشترین میزان صحیح رو دارن سرمایه گذاری کرد درکنارش اگه تو این قسمتها تعداد تستهای غلط هم زیاد باشه باید به عنوان قسمت چالش برانگیز بهشون نگاه کرد و با نگاه تحلیلی باهاشون رفتار کرد. تو قسمتهایی هم که تعداد نزده ها بیشتر باشه باید با سبک سنگین کردن میزان وقت صرف شده و میزان ارزش افزوده ( هزینه-منفعت) اولویت بندی رو به دقت رعایت کرد.

5-    همونطور که این جمله رو قبل هم اشاره کردیم در کنکور باید مراقب بود تا نمره ای که به دست می آوریم از سطح نمره کلی داوطلبان  فاصله زیادی نداشته باشه حالا فرقی نمی کنه که درصد زبان ما چند باشه. یه بار مثل پارسال و سال 87 زبان به شدت سخت می آید و نمره میانگین کلی داوطلبان به شدت کاهش پیدا می کنه و باز پیش می آید که مثل سالهای قبل از 94 زبان آسون باشه و درصد میانگین 60 به بالا باشه بنابراین اولویت،  اولویت،  اولویت مطالعه قسمتهای زبان.

6-     در نهایت .... درس زبان رو نه انقدر ساده حساب کنید که با خودتون بگین "سه ماهه جمعش می کنم." نه اونقدر سخت حسابش کنین که در حد یه درس تخصصی مثل ریاضی قرار باشه کلی از انرژی تون رو واسش تنظیم کنین و دیگه تمرکز و وقتی واسه درسهای ریاضی و GMAT باقی نمونه.

شاد باشین

ارادتمند

مدیر دپارتمان زبان وبسایت شخصی ایمان جمشیدی

 

 

 

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
  کد امنیتی :
 
© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به ایمان جمشیدی می باشد.