توقف پذیرش دانشجوی دکتری بدون آزمون   93/01/25

معاون وزیر علوم از توقف پذیرش دانشجو مقطع دکتری بدون آزمون نیمه متمرکز خبر داد.

دکتر وحید احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار واحد مرکزی خبر؛ به روش های جذب دانشجو در مقطع دکتری اشاره کرد و گفت: دانشجوی دکتری بر اساس روال گذشته به شیوه پژوهش محور و آموزشی جذب می شد که این دو روش به لحاظ ماهیتی تفاوتی نداشتند و تفاوت آنها در پروژه و تعداد واحدها بود.

وی با اشاره به نحوه جذب دانشجو در روش پژوهش محور؛ افزود: مبنای این روش تقاضا محور کردن دوره دکتری و ایجاد ارتباط بین دانشگاه و صنعت است.

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: همچنین در روش پژوهش محور وزارت علوم هنگامی که قرار است به دانشگاهی ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری بدهد، آن مرکز آموزشی باید قراردادی را با دستگاه صنعتی یا اجرایی به این وزارتخانه ارائه دهد.

دکتر احمدی در ادامه گفت: علاوه بر این روش سامانه ای در سازمان دانشجویان ایجاد شده بود که بدون آزمون نیمه متمرکز از متقاضیان مقطع دکتری ثبت نام می شد.

وی افزود: در این روش سپس متقاضیان مدارک خود را ارائه می دادند و پس از بررسی و ارزیابی به دانشگاه ها معرفی می شدند.

معاون وزیر علوم اضافه کرد: در این روش چون کیفیت آموزشی پایین و شمار متقاضیان خیلی زیاد و همچنین معرفی متقاضیان به دانشگاه ها بیش از حد و اندازه بود، وزارت علوم تصمیم گرفت این روش پذیرش دانشجو در مقطع دکتری متوقف شود.

وی گفت: امسال دانشجوی دکتری با روش پژوهش محور و تقاضا محور با همان ظرفیت ها و شیوه نامه قبلی پس از برگزاری آزمون نیمه متمرکز پذیرش می شود.

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: ظرفیت های پذیرش دانشجوی مقطع دکتری پژوهش محور با آزمون نیمه متمرکز به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شده است.

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
  کد امنیتی :
 
© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به ایمان جمشیدی می باشد.